Przedszkole Samorządowe nr 19 w Piotrkowie Trybunalskim

25-04-2022

DZIEŃ ZIEMI

Dzieci w naszym przedszkolu o ekologii wiedzą już bardzo dużo. Aktywnie uczestniczą w realizacji programów edukacyjnych takich jak:,, Czyste powietrze wokół nas’’, ,, Skąd się biorą produkty ekologiczne’, „Mamo tato wolę wodę”,  które kształtują u dzieci postawy proekologiczne, przekonanie,  że każdy z nas może być przyjacielem przyrody.
22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Z okazji tego ważnego święta w przedszkolu odbyły się zajęcia, na których dzieci poznały pomniejszony model ziemi – globus. Miały okazję porozmawiać o tym co sprawia, że ziemia jest smutna ( zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta).  Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny ,, Karolek i Dzień Ziemi’’, który uświadomił im, jak cenna i piękna jest przyroda; przypomniał, jak  należy o nią dbać: oszczędzać wodę, prąd, segregować śmieci, nie wycinać drzew, nie zanieczyszczać wód.
W każdej grupie wykonane były prace plastyczne po hasłem:,, Nasza planeta – nasze zdrowie ‘’
Zwieńczeniem święta było posadzenie zielonych roślin w ogrodzie przedszkolnym. A wszystko to w trosce o naszą planetę, a więc też w trosce o nas samych.
 
W dniu 01 kwietnia 2022r. w naszym przedszkolu obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu wszystkie dzieci oraz ich wychowawczynie ubrane były na niebiesko, by pokazać solidarność z wszystkimi  chorymi na autyzm. Dzieci obejrzały film edukacyjny, po którym brały udział w ciekawych zajęciach i zabawach, które w tum dniu związane były z kolorem niebieskim. Podsumowaniem obchodów było wykonanie w każdej grupie plakatu. Plakaty zostały zawieszone na wystawie i przedstawione na stronie internetowej przedszkola.
 
27-03-2022

POWITANIE WIOSNY

W poniedziałek 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.
Podczas zajęć i zabaw dydaktycznych przedszkolaki zdobyły wiedzę o nadchodzącej porze roku oraz tradycjach i zwyczajach związanych z powitaniem wiosny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia  było wyjście na spacer podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci trzymając w ręku kolorowe wstążki i kwiaty radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie na czele którego widniała Marzanna. Na koniec Wiosna zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w ogrodzie przedszkolnym.
 
15-03-2022

U NAS JUŻ WIOSNA

Podczas ostatniego spaceru grupa „Żabki” znalazła pierwsze przebiśniegi i krokusy. Zauroczone widokiem wspólnie ze swoją ciocią wpadły na pomysł przyśpieszenia wiosny w swojej sali. Wspólnie zdecydowały o hodowli roślin, by móc obserwować i cieszyć się widokiem wiosennych kwiatów i nowalijek. I już następnego dnia w kąciku przyrody pojawiły się doniczki z wysianymi nasionami i sadzonkami kwiatów. Od tej pory dzieci będą nie tylko obserwowały pojawiające się rośliny w doniczkach, ale przede wszystkim będą mogły poczuć się odpowiedzialne za ich prawidłowy rozwój w oczekiwaniu na nadejście prawdziwej wiosny.
 
04-03-2022

POMOC DLA UKRAINY


Nasze miasto uruchamia Miejskie Punkty Zbiórki Darów dla Ukraińców. Podajemy lokalizacje oraz wytyczne dotyczące listy produktów, jakie będą w nich przyjmowane.Zwracamy się z apelem, aby wszystkie organizacje, stowarzyszenia, firmy, osoby prywatne przekazywały zebrane dary za pośrednictwem Miejskich Punktów Zbiórki Darów.
Wojewoda łódzki uruchomił specjalny adres mailowy lodzkiedlaukrainy@lodz.uw.gov.pl gdzie każdy może zgłaszać chęć niesienia pomocy. Jeśli ktoś chce za naszym pośrednictwem przekazać swoje dane do tworzonej prywatnej bazy lokalowej może to zrobić pod numerem telefonu
 44 732-36-61. Przekażemy te dane do bazy tworzonej przez służby wojewody.

MIEJSKIE PUNKTY ZBIÓRKI DARÓW:
1. ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NR 2 (UL. DMOWSKIEGO 38E): Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:00 oraz w weekend 08.00-12:00)
2. ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH I PLACÓWEK OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH NR 3 (UL. BRONIEWSKIEGO 16 - "BUDOWLANKA"): od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-18:00
3. SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY (al. 3  Maja 28/34) od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-18:00
4. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 (UL. WYSOKA 28/38): od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-18:00
5. WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO DDPS (UL. ZAMKOWA 5) - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00

Szczegółowe dane:  https://www.piotrkow.pl/nasze-miasto-t70/aktualnosci-a75/miejskie-punkty-zbiorki-darow-r18562Lista produktów i środków:

Odzież i okrycie
Koce zwykłe i termiczne
Śpiwory
Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
Materace
Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
Płaszcze przeciwdeszczowe

Środki higieny i czystości
Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło
Dezodoranty
Pasta do zębów
Szczoteczki do zębów
Grzebienie
Bielizna damska, męska, dziecięca
Podpaski
Pampersy
Pieluchy dla dorosłych
Papier toaletowy i ręczniki papierowe
Ręczniki (w tym z mikrofibry)
Worki na śmieci
Środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji
Maski filtrujące lub jednorazowe

Żywność
Woda
Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
Batony (w tym energetyczne)
Bakalie, orzechy
Konserwy
Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne
Zapałki
Baterie, powerbanki
Oświetlenie, w tym latarki
Świece
Zestawy pierwszej pomocy

Czego nie przekazujemy w ramach pomocy humanitarnej?
Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
Broń biała
Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
Inny sprzęt militarny i paramilitarny
Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
Żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia, trudno przechowywalna
Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej
  
Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Rosnę z matematyką”. Projekt sponsorowany jest przez mBank. 
Tytuł naszego projektu brzmi  „ Z matematyką na Ty”, realizowany od 1 marca 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku.  Uczestniczyć w nim będą grupy II, III, IV, V i VI.
Celem  projektu, jest:
- kształtowanie kompetencji matematycznych dzieci poprzez różnego rodzaju działania,
- poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola poprzez: wykorzystanie  programów multimedialnych, nowych zestawów pomocy,
- organizacja konkursu matematycznego, prowadzenie zajęć z wykorzystaniem elementów edukacji matematycznej w oparciu o metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej,
- wykorzystanie tablicy multimedialnej w nauczaniu matematyki, 
- promowanie dobrych praktyk edukacyjnych wśród rodziców
 
         Informacje o projekcie umieszczać będziemy na stronie internetowej naszego  przedszkola w zakładce Rodzice -GRANT - STREFA DLA RODZICA  Zapraszamy do jej odwiedzania. 
 
27-02-2022

TŁUSTY CZWARTEK

 Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, chrustów pączków nasmażyła”. Tymi słowami rozpoczął się w naszym przedszkolu słodki dzień – tłusty czwartek. Dzieci  poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno – ruchowe, taneczne oraz zajęcia plastyczne. Przedszkolaki zrobiły z papieru fantastyczne pączki i faworki. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączkó przygotowanych przez panie z kuchni.
27-02-2022

DZIEŃ CZERWONY

Dni kolorowe w naszym przedszkolu zagościły na dobre. 21 lutego obchodziliśmy DZIEŃ CZERWONY. Tego dnia motywem wszystkich działań była oczywiście czerwień. Celem zorganizowania zajęć z kolorem czerwonym było zwrócenie uwagi na rozpoznawanie czerwonych owoców i warzyw, dzielenie ich na zbiory, rozróżnianie figur geometrycznych oraz rozwijanie spostrzegania wzrokowego, sprawności manualne i myślenia. Wszystkie dzieci i panie przyszły  w tym dniu ubrane w tym kolorze. W trakcie zabaw i działań edukacyjnych dzieci uczyły się również jak jeść zdrowo i kolorowo! W trakcie zabaw dominował również kolor czerwony.  Na koniec przedszkolaki wykonały fantastyczne "czerwone" prace plastyczne.
 

Czwartek 08 grudnia 2022

Maria, Narcyza, Apollo, Boguwola